Dobry psychoterapeuta – czy trudno go znaleźć?

Problemy ze zdrowiem psychicznym

Obserwując wydarzenia dziejące się w Polsce trzeba jasno powiedzieć, że w ostatnich latach lawinowo zwiększa się liczba osób zgłaszających się do różnego rodzaju leczenia psychicznego. Coraz więcej pacjentów mają zarówno psychologowie, gabinety psychoterapeutyczne, jak i lekarze psychiatrzy.

Wynika to zapewne z trudnych warunków życia w naszym kraju, wymagających niejednokrotnie stawiania na szali swojego bezpieczeństwa by móc zarobić więcej pieniędzy, a także regularnego podejmowania trudnych decyzji w pracy, które nakładają na nas wielką odpowiedzialność, a na ich efekt trzeba długo czekać.

Kiedy rozwijają się zaburzenia psychiczne

Ciągłe życie w niepewności powoduje, że rozwijają się różne zaburzenia psychiczne, jak fobie, depresja, nerwica i tym podobne. Dlatego też dobry psychoterapeuta jest dzisiaj w cenie, ponieważ liczba pacjentów szybko wzrasta.

Wraz z nią rośnie także liczba gabinetów terapeutycznych, jednak niestety wiele z nich powstaje tylko w celu zarabiania pieniędzy, pacjent jest tu sprawą drugorzędną. Jak więc rozpoznać dobrego psychoterapeutę?

Psychoterapeuta

Profesjonalny terapeuta gdzie go szukać?

Na początku warto uświadomić sobie jaki zbiór cech powinien posiadać profesjonalny terapeuta. Przede wszystkim powinien cechować się zindywidualizowanym podejściem do każdego pacjenta.

Nawet jeżeli prowadzi on terapię grupową, również tutaj konieczne jest, by każdy pacjent czuł się traktowany tak, jak tego potrzebuje. Duża wiedza, doświadczenie, oraz przede wszystkim umiejętność dotarcia do człowieka we w miarę możliwości bezbolesny sposób, to kolejne wytyczne, bez których nie odbędzie się żadna skuteczna psychoterapia.

Rozpoczęcie sesji u psychoterapeuty

Niestety, często osobę ją prowadzącą poznajemy dopiero w momencie, gdy jesteśmy już zapisani i rozpoczynamy sesje. Prowadzi to nierzadko do takich sytuacji, że po kilku spotkaniach decydujemy się na rezygnację i znów próbujemy szczęścia w innym gabinecie.

To nie jest dobre rozwiązanie. Lepiej wykorzystać potęgę internetu, możliwości nieskrępowanego umieszczania w nim opinii o lekarzach przez pacjentów. Sprawdźmy co ludzie sądzą o upatrzonym przez nas terapeucie, zanim jeszcze się do niego zapiszemy.

psychoterapeuta Wrocław