Blachy aluminiowe – zastosowanie

blachy aluminiowe

Aluminium jest pierwiastkiem metalicznym naturalnie występującym na naszej planecie w dość dużych ilościach. Ze względu na swoje właściwości chemiczne wykorzystywany jest głównie w postaci stopów z innymi metalami do wyrobu wielu produktów i elementów użytkowych. Czym się charakteryzuje i gdzie warto go używać, przeczytasz w dalszej części artykułu.

Właściwości chemiczne aluminium

Pierwiastek ten w czystej postaci cechuje wysoka plastyczność. Jest dużo lżejszy na przykład od żelaza. Przewodzi prąd elektryczny, ale nie ma właściwości magnetycznych.

W czystej formie nie jest używany tak często, jak w postaci stopów z innymi pierwiastkami, które z kolei są jednymi z najchętniej wykorzystywanych materiałów m.in. w budownictwie czy lotnictwie.

Stopy aluminium

Stopy aluminium charakteryzują się odpornością na korozję, dużą wytrzymałością, ale także posiadają bardzo dobrą przewodność cieplną. Dodatkową zaletą jest łatwość recyklingu. Zużyty materiał oddaje się na skup metali i jest on w dalszej części przetworzony i na nowo użyty.

Wyroby aluminiowe i ich funkcje

Szerokie zastosowanie znalazły przede wszystkim blachy aluminiowe, które wykorzystywane są między innymi do budowy:

  • samolotów, a dokładniej konstruowane są z nich niektóre elementy składowe, jak również wyposażenie
  • aparatury laboratoryjnej, na przykład w przemyśle chemicznym,
  • samochodów,
  • statków.

Jedną z największych branż, w których stosuje się wyroby z aluminium, jest jednak budownictwo. Tworzy się z nich profile aluminiowe, np. do konstruowania okien, drzwi, paneli wykończeniowych, a nawet rolet i sufitów dekoracyjnych. Blachy aluminiowe stosowane są z kolei do produkcji pokryć dachowych, ale także paneli elewacyjnych.

W przemyśle spożywczym materiał ten wykorzystywany jest do produkcji opakowań, np. puszek na żywność, jak również w postaci folii aluminiowej do pakowania żywności.