Gdzie sprawdzą się kotły na biomasę?

kotły na biomasę

Rosnące ceny opału sprawiają, że wiele osób zastanawia się nad alternatywnymi – w stosunku do węgla czy gazu – sposobami ogrzania domu. Niebagatelną rolę w rozważaniach tego typu odgrywają również względy ekologiczne. Coraz częściej mówi się obecnie o konieczności szerszego zastosowania w ogrzewaniu mieszkań i obiektów przemysłowych paliw odnawialnych. Piece na słomę umożliwiają wykorzystanie materiału, uznawanego powszechnie za odpad w produkcji rolnej, a przy tym stosunkowo taniego i dostępnego, spełniają więc wszelkie wymogi w tym zakresie. Co warto o nich wiedzieć?

Piece na słomę jako przyszłościowe rozwiązanie

Wiele osób, w tym również ekspertów z dziedziny energetyki, uważa kotły na biomasę za rozwiązanie, które będzie święciło tryumfy w najbliższej przyszłości. Ich zastosowanie, a szczególnie użycie systemów, w których główna rolę pełnić maja piece na słomę, pozwala na uzyskanie szeregu niezwykle korzystnych dla użytkownika efektów.

Przede wszystkim należy zauważyć, że słoma może być uważana za jeden z lepszych materiałów opałowych, szczególnie, jeżeli pod uwagę weźmie się jej kaloryczność. Ogrzewanie, wykorzystujące ten surowiec, jest więc zarówno tanie, jak i ekonomiczne. Wysoka wydajność, jaka charakteryzują się piece na słomę,  pozwala więc stosunkowo łatwo i tanio ogrzać duże powierzchnie.

Kotły na biomasę mogą być przy tym stosowane zarówno jako źródło ciepła w domach jednorodzinnych, jak i w gospodarstwach rolnych czy niewielkich firmach. Ich producenci, tacy jak http://heyk.pl/ zapewniają szeroki wybór gotowych modeli oraz możliwość dostosowania konstrukcji do szczególnych wymagań, stawianych przez konkretnych klientów.

Kotły na biomasę a ekologia

Jak już wspominano – kotły na biomasę można uznać za rozwiązanie w pełni ekologiczne. Surowiec, używany przez osoby, które ogrzewają swój dom przy ich pomocy, może być różnego pochodzenia. Piece na słomę są rozwiązaniem najbliższym ideału, wykorzystują bowiem pozostałości z produkcji rolnej, które jednocześnie odnawiają się w stosunkowo krótkiej perspektywie czasowej.

Spalanie słomy pozwala więc nie tylko ogrzać przestrzeń mieszkalną lub budynki gospodarskie, lecz również pozbyć się kłopotliwego odpadu. Z tego względu kotły na biomasę, szczególnie te wykorzystujące ten właśnie surowiec, są niezwykle perspektywicznym rozwiązaniem.