Ubrania patriotyczne dla każdego.

Jak wygląda dzisiejszy patriotyzm

W dzisiejszych czasach patriotyzm przypomina Święta Bożego Narodzenia – mnóstwo ludzi uwikłanych w świąteczną atmosferę pełną świateł i blasku.

Słyszymy przypomnienia o „prawdziwym znaczeniu” świąt Bożego Narodzenia – i możemy nawet sami wymamrotać kilka słów z poczuciem winy, ale sami spędzamy więcej czasu i myśli na przyjęciach, podarunkach i innych parafernaliach.

Miłość do swojego kraju

To coraz bardziej laickie święto, coraz mniej skupiamy się na jego prawdziwym znaczeniu. Tak samo jest z patriotyzmem. Patriotyzm to nie miłość do kraju, jeśli przez „kraj” rozumiemy krajobrazy – bursztynowe fale zboża, purpurowy majestat górski i tym podobne.

Niemal w każdym kraju są śliczne kolekcje skał, woda i rzeczy, które ludzie uprawiają i jedzą. Z pewnością patriotyzm nie może oznaczać oddania życia za rzekę lub łańcuch górski. Patriotyzm nie jest ślepym zaufaniem do niczego, co mówią lub robią nasi liderzy. To tylko zastępuje niektóre wzniosłe koncepcje bezmyślną gęsią skórką.

Czym jest patriotyzm?

Patriotyzm nie jest po prostu pójściem do urn wybiorczych. Musisz wiedzieć o wiele więcej na temat tego, co motywuje wyborcę, zanim osądzimy jego patriotyzm. Mógłby rzucić głosowanie, ponieważ chce czegoś na czyimś kosztem.

Wymachiwanie flagą może być zewnętrznym znakiem patriotyzmu, ale nie obniżajmy jego znaczenia, sugerując zawsze, że jest czymś więcej niż znakiem. I chociaż zawsze należy opłakiwać tych, którzy stracili życie za ojczyznę, to również nie definiuje naszego patriotyzmu.

Ludzie w każdym kraju i we wszystkich czasach wyrażali uczucia czegoś, co my nazywamy „patriotyzmem„, ale to tylko nasuwa pytanie. Co to właściwie jest? Czy to może być tak tanie i pozbawione sensu, że kilka gestów i uczuć czyni cię patriotą? Warto skupić się na patriotyzmie, zakorzenionemu w idei, która z kolei doprowadziła do odzyskania niepodległości.

Kiedy czujemy się patriotami?

Możemy czuć się patriotami, jeżeli wierzę w ideę, które motywowały ludzi, walczących z zaborcami i podczas I i II wojny światowej. Prawdziwy patriotyzm to nie tylko odzież patriotyczna, patriota nigdy nie ulega wpływom niepowodzeń polityków, ani żadnej wadzie jakiejś polityki rządowej, ani żadnemu załamaniu gospodarki ani giełdy.

Nawet dziś wielu ludzi poświęca się służbie narodowi w każdy możliwy sposób. Jednak poczucie patriotyzmu powoli zanika. Dzisiejsza młodzież nie odczuwa tak silnie patriotyzmu, jak go odczuwali ludzie wcześniejszych pokoleń.

Starsi ludzie muszą dołożyć starań, by zaszczepić w dzieciach poczucie patriotyzmu. Instytucje takie jak szkoły i uczelnie również muszą go promować. Młodzież musi kochać i szanować kraj i pracować nad jego rozwojem.