Niebezpieczne odwodnienie organizmu
Odwodnienie organizmu to bardzo niebezpieczny, a wręcz zagrażający życiu stan, podczas którego zawartość wody w organizmie spada znacząco poniżej niezbędnej wartości minimalnej niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania.
Co powoduje długotrwałe odwodnienie?
Długotrwałe odwodnienie w pierwszej fazie powoduje ogólne osłabienie organizmu, utratę sił, w dalszych fazach nawet utratę świadomości, uszkodzenie narządów wewnętrznych a na końcu śmierć. Organizm ludzki jest w stanie wytrzymać bez wody od 4 do maksymalnie 7 dni, jest to jednak bardzo niebezpieczne i ryzykowne.
Najczęstszą przyczyną odwodnienia jest nie przyjmowanie należytej ilości płynów szczególnie podczas biegunki, wymiotów, choroby objawiającej się podwyższoną temperaturą ciała, ale także nie wyrównanie strat wody poniesionych podczas intensywnego treningu lub wysiłku fizycznego.
Ile pić, żeby się nie odwodnić?
Odwodnieniu zazwyczaj towarzyszy zaburzenie gospodarki elektrolitowej. W takich przypadkach niezbędne jest przywrócenie prawidłowego poziomu nawodnienia i elektrolitów. W tym celu konieczne jest przyjmowanie dużej ilości płynów. Sama woda to jednak za mało aby poziom elektrolitów wrócił do normy.
W aptece dostępne są środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, które nawadniają, mineralizują oraz elektrolizują. Dzięki zawartości sodu i glukozy preparaty takie jak: Stoperan Elektrolity, Orsalit, Litrosal, regulują dystrybucję wody w organizmie, oraz dostarczają energii niezbędnej do prawidłowej pracy serca i mózgu.